UPRAWA WINOROŚLI – JAKIE ODMIANY WYBRAĆ

Ze względu na przeznaczenie odmiany winorośli dzielimy na deserowe,przerobowe,ogólnoużytkowe i dekoracyjne.

Pierwszą grupą którą chciałbym krótko opisać są to odmiany deserowe.Jest to grupa winorośli najczęściej poszukiwana przez osoby,którym najbardziej zależy na smacznych i dużych owocach ,które można spożywać na świeżo lub stosować do dekoracji tortów a także jako dodatek do wszelkiego rodzaju deserów czy lodów.
W grupie winorośli deserowych na szczególną uwagę zasługują odmiany beznasienne.Owoce tych odmian nie posiadają pestek,lub pestki są tak małe i miekkie że są praktycznie niewyczuwalne podczas jedzenia owoców.Odmiany te są najczęściej wykorzystywane do produkcji rodzynek,a także jako dodatki do pieczenia ciast.


Następną grupą winorośli są odmiany przerobowe,najczęściej wykorzystywane do produkcji win i soków.Polecane są osobom planującym ich posadzenie we własnej przydomowej winniczce lub do obsadzenia większych winnic zajmujących się produkcją i przetwórstwem owoców .


Jeżeli jednak nie chcielibyśmy wybierać pomiędzy odmianami deserowymi a przerobowymi,ponieważ mamy chęć zarówno spożywać świeże owoce oraz wytwarzać z nich wina lub soki.W takiej sytuacji idealnym wyborem będą odmiany ogólnoużytkowe. Winorośla te charakteryzują się tym , że nie sprawiają większych kłopotów,są łatwiejsze w uprawie. Z reguły są bardziej odporne na choroby i przymrozki,a ich owoce są przeważnie średniej wielkości.


Ostatnią z omawianych grup są winorośla dekoracyjne.Chcarakteryzują się ozdobnymi liśćmi znacznych rozmiarów oraz bardzo szybkim wzrostem.Polecane szczególnie osobom chcącym obsadzić swoje altany,pergole lub tarasy.Są bardzo łatwe w uprawie,nie stwarzają większych problemów,z reguły posiadają całkowitą odporność na mróz i choroby grzybowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Scroll to Top
Przewiń do góry